Putujme proti proudu času k pradávným zdrojům lidského vědění,
pátrejme společně po duchovním odkazu našich předků!
Co nám mohou sdělit mýty, náboženské texty,
předpovědi a proroctví o naší budoucnosti?

Rubriky
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Poslední komentáře
 • Život:
  "Přeji hezký den, narazil jsem na Vaše pro mě velice zajímavé strán ... " (Zvon svobody nebo poroby?)
 • Re: :
  "Hebrejština se píše zprava doleva. Přepis (transliterace) zleva do ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
 • bez titulku:
  "Ať už byl autor kdokoliv, měl by se naučit soudobou transkripci he ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
 • pěkné:
  "No, přemýšlím nad tím už rok. Zde v tomto článku jsem hodně čerpal ... " (Na počátku ... Brešit bara Elohim)
 • Re: Klamstvo.:
  "Díky za upozornění! V článku jsem použil omylem nesprávné fotogra ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
 • Klamstvo.:
  ""O záhadných světelných loučích je již veřejnost dostatečně i ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
 • Duše zahrady

  Tropické léto a voda v bazénu i sudech

  Duše zahrady (11.)

      

  Duše zahrady (11.)        

  Voda v bazénu i sudech pro tropické léto

   

   

  Chlouba výšin je jasná obloha – jak slavná podívaná jsou nebesa!
  Slunce, když vychází, už za úsvitu hlásá: dílo Nejvyššího, podivuhodná krása!
  ...
  Polyká hory a rozpaluje pouště, svým žárem hubí všechnu zeleň.
  Potom zas mlha vše rychle uzdraví a rosa po vedru přinese osvěžení.

  Sírachovec 43

   

   

  Zahradní bazén

  Na podzim loňského roku jsme začali plánovat koupání na zahradě. Ne brouzdání v malém bazénku ale opravdové plavání - alespoň několik temp tam a zpět. Volba padla na sezónní, skládací bazén, který bychom na počátku léta postavili a před podzimem dali ze zahrady pryč. Vybrali jsem bazén o objemu zhruba 17 m3, což znamenalo připravit na zahradě vodorovnou a pevnou plošinu o rozměrech 3,5 x 6 metrů.

  S popisem stavby bazénu vás ale zde nudit nebudu. Pouze doporučuji u bazénu zřídit i venkovní sprchu - je k nezaplacení. Ale zpět k naší zahradě! Měl jsem obavy, jak takovou stavbu přijme zahrádka. Povrch zahrady se mírně svažuje a vybudovat větší vodorovnou plochu znamená zemní práce - na jedné straně zem odkopat a na druhé ji nahrnout a udusat. A pak položit vhodný podklad. A konečně, před létem, postavit vlastní bazén a dovést k němu nejlépe hadicí pod zemí přívod vody. Kupodivu duše zahrady nijak neprotestovala, že zde bude stát velké, umělé, cizí těleso. Naopak nás při práci povzbuzovala a popoháněla. Teprve s koncem jara, kdy se práce chýlila k zdárnému konci, zahrádka prozradila důvod její podpory i spěchu. Chystá se příchod velice horkých letních dní! Bazén na zahradě brzy dobře poslouží člověku i zahrádce. A radost lidí je vždy i radostí zahrádky, to už víme. Kromě požitku koupajících zlepší vodní nádrž i klima na zahradě. A zahrádka nám prozradila řadu dalších důvodů pro umístění zahradního bazénu. Například to, že v hloubce pod bazénem probíhá jeden z hlavních kořenů ořešáku. Bazén omezí odpar vody a strom tak bude mít více vláhy, která bude v horkém létě zapotřebí.

  Na konci jara se trochu ochladilo a já začal pochybovat, zda skutečně přijdou tropické dny. Stavbu zahradního bazénku jsme však zdárně dokončili a napustili vodu. Snad okamžitě poté nastaly horké dny.
  Nyní máme za sebou polovinu letních prázdnin roku 2018 a teplotní rekordy jsou překonávány téměř každý den. Evropu sužují extrémní vedra a léto je teprve v polovině. Sálavé horko je v odpoledních hodinách všude kolem nás ale ne v naší zahradě. Tady je příjemně celý den. A každodenní koupání v bazénu přímo na zahradě je prostě k nezaplacení. Léto budiž pochváleno! Nemám slov, jak vyjádřit pocity, když se v horkém dni můžeme kdykoliv na zahradě svlažit pod sprchu, zaplavat si v osvěžující vodě, pak se vyhřát na sluníčku a odpočinout ve stínu stromů.

  Zkrátka, musíme nyní poděkovat naší zahrádce, že nás upozornila na příchod tropických letních dní a pomohla i s vybudováním zahradního bazénku. Bez koupání si v letošních tropických dnech jen stěží umíme představit příjemný den v lůně zahrady.


  Obr. Zahradní bazén v horkém letním dni. Zahrádka nám potvrdila i vhodné stanoviště - na hladinu vody svítí slunce celý den i když je již zbytek zahrady ve stínu.

  Pro příjemné klima zahrady je důležité mít alespoň část plochy stíněnu korunami stromů. Naše zahrada je před prudkými slunečními paprsky chráněna více než z jedné třetiny a je to znát. A důležitá pro horké letní dny je samozřejmě jakákoliv další voda na zahradě. Kromě bazénu zde máme dvě mini-jezírka (jedno s hloubkou dva metry a rybami). Vodě na zahradě i v zemi pod ní a také rybám se budeme věnovat v některých dalších dílech. Nyní ještě jedna rada týkající se vody v zahradním bazénku. Podle zahrádky je důležité sledovat zejména bubliny na hladině vody. Jejich velikost a stálost na hladině je ukazatelem, že voda již není v pořádku a vyžaduje ošetření. Pokud plaveme, víříme vodu a vznikají bubliny. Pokud však bubliny začínají zůstávat na vodní hladině o něco déle, a jsou i větší než bývaly, pak je nejvyšší čas vodu desinfikovat. A důležitý je častý pohyb vody, bez něj voda umírá.

  Sudy na vodu

  Zmínil bych ještě jeden druh zahradních vodních nádrží - sudy na dešťovou vodu. Na zahradě používáme dva a jsou do nich svedeny dešťové vody ze střechy domu a malé stříšky na zahradě. Sudy s dešťovkou mohou pomoci se zálivkou a ušetřit třeba pitnou vodu z vodovodu. Zde je však třeba dávat dobrý pozor! Voda se v takových malých nádržích bez pohybu rychle kazí - umírá. Voda se zakalí, zhnědne a začne zapáchat. Vždy jsem si myslel, že není na škodu i tuto vodu použít na běžnou zálivku, že se zkrátka voda v zemi vyčistí a poslouží rostlinám. Zahrádka mne upozornila, že tomu tak není. Zkažená voda ze sudů by neměla být použita na zálivku v zahradě! A už vůbec ne k plodinám, kde právě dozrává úroda, ať jsou to třebas jahody či keře rybízu. Pojídáním plodů takto "pohnojených" rostlin si člověk ubližuje, aniž to možná tuší. Oslabuje své tělo a může to skončit i nemocemi. A pokud například takovou zahnívající vodou zaléváme růže, lehce podlehnou plísním a nemocem i ony.
  Namítal jsem, že přece lidé odjakživa zalévali pole i zahrady močůvkou, která smrděla možná více, než zkažená voda ze sudů. Zahrádka vysvětlila, že i pro toto zalévání museli lidé dodržovat jistá pravidla a navíc v močůvce, jak název napovídá, je obsažena moč - a ta desinfikuje. Takže pozor! Vodu z dešťových sudů vždy rychle spotřebujte a nenechte vodu zkazit! A stojatá voda v horkém létě zahnívá rychle. Zkažená, mrtvá voda je nebezpečím pro zahradu i pro vás. Samozřejmě i ta se jednou vyčistí ale to vyžaduje mnoho sil přírody a čas. Chraňme tedy vodu a nenechávejme ji zkazit! Nechat zkazit vodu je pro zahradníka hanbou a pro zahrádku neštěstím.

   

   

   „Od stojaté vody očekávej jed.

  William Blake, anglický romantický básník 1757 – 1827

   

   „Duše člověka podobá se vodě: s nebe přichází, k nebi stoupá, a zase musí padnout k zemi, kroužíc věčně.

  Johann Wolfgang von Goethe, německý spisovatel 1749 – 1832

   

   


      


  Vytvořeno: 3. 8. 2018


  | Autor: JaMi | Vydáno: 04. 08. 2018 | Aktualizováno: 05. 08. 2018 | 6324 přečtení | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Vytvořeno prostřednictvím phpRS. Copyright Pavel Matušinský     Email: pavel_m@email.cz

  Redakce neodpovídá za obsah článků ani komentářů, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků.