Cenzura na českém internetu

Autor: Pavel M <(at)>, Téma: Aktuality, Vydáno dne: 25. 02. 2022, Aktualizováno dne: 19. 05. 2022Cenzura na českém internetu, ve jménu demokracie?

25. únor

Je 25. únor 1948 nebo 25. únor 2022? Tento článek se obsahově vymyká, ale je třeba reagovat na aktuální pokusy o cenzuru na českém internetu. Jistě není náhoda, že právě dnes, kdy začaly být blokovány weby kritizující stávající systém a lidem za jejich názory vyhrožováno vězením, si připomínáme výročí Vítězného února. V únoru 1948 došlo ke státnímu převratu v Československu, kdy začala cenzura celé společnosti.

 

  

Pokud máte zájem navštívit některý z dnes (25. 2. 2022) zakázaných webů, abyste se přesvědčili o jejich závadnosti, zkopírujte níže uvedený text do txt souboru a přejmenujte soubor na hosts.bat

@echo off
set hostspath=%windir%\System32\drivers\etc\hosts
echo 217.11.249.162 protiproud.cz www.protiproud.cz >> %hostspath%
echo 89.221.218.47 ceskobezcenzury.cz www.ceskobezcenzury.cz >> %hostspath%
echo 178.238.37.215 voxpopuliblog.cz www.voxpopuliblog.cz >> %hostspath%
echo 78.24.14.63 prvnizpravy.cz www.prvnizpravy.cz >> %hostspath%
echo 185.178.175.226 czechfreepress.cz www.czechfreepress.cz >> %hostspath%
echo 88.86.120.88 exanpro.cz www.exanpro.cz >> %hostspath%
echo 89.221.213.141 skrytapravda.cz www.skrytapravda.cz >> %hostspath%
echo 192.124.249.14 aeronet.cz www.aeronet.cz >> %hostspath%
exit
 

Soubor pak spusťte (pravé tlačítko - volba Spustit jako správce). Tím obejdete blokaci stránek na úrovni DNS (překlad jmenných adres na číselné IP adresy). Měli byste pak mít opět možnost navštívit uvedené stránky. Návod platí pro operační systém Windows.

Podrobnější návod naleznete na stránkách fakta24.cz viz odkaz
https://fakta24.cz/navod-jak-otevrit-weby-ktere-cz-nic-zablokoval-1780/

 

Aktualizace 26. 2. 2022
Na některé weby nyní útočí hackeři a stránky není zatím možné otevřít ani výše uvedeným způsobem. Útok probíhá např. na http://protiproud.cz resp. http://protiproud.info
Útoku přehlcením (odepřením služby - DDoS) byly dnes vystaveny i stránky SputnikNews, zatím ale stále fungují. Jeho doména nemůže být českým správcem CZ.NIC blokována, protože je nadnárodní (.com). Nadnárodní domény mohou být blokovány jen jednotlivými poskytovateli internetového připojení. 

Národní centrum kybernetických operací (NCKO) požádalo (bez jakéhokoliv správního řízení či soudu) o blokování těchto webů:

 • Ac24.cz
 • aeronet.cz
 • Ceskobezcenzury.cz
 • cz.sputniknews.com
 • Cz24.news
 • Czechfreepress.cz
 • Eurabia.cz
 • Exanpro.cz
 • Infokuryr.cz
 • narodninoviny.cz
 • Novarepublika.cz
 • Nwoo.org
 • Pravyprostor.cz
 • Protiproud.cz
 • Prvnizpravy.cz
 • rukojmi.cz
 • Skrytapravda.cz
 • Slovanskenebe.com
 • Svobodnenoviny.eu
 • Svobodny-vysilac.cz
 • Voxpopuliblog.cz
 • Zvedavec.org.

Některé weby již nefungují. Uvádíme namátkou:

https://www.svobodny-vysilac.cz/
http://www.nwoo.org/
http://www.novarepublika.cz/
http://www.rukojmi.cz

Připomeňme, že např. web Protiproud řídí vicekancléř prezidenta Václava Klause, spisovatel a publicista Petr Hájek. Na webu Prvnízprávy pravidelně publikuje názory signatář Charty77, disident, politický vězeň a poslanec SPD Jaroslav Bašta. Web Nová republika provozuje europoslanec SPD, bývalý ministr zdravotnictví a ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích MUDr. Ivan David. Na mnoho vlasteneckých a alternativních webů, které dosud nebyly zablokovány, právě probíhají kyber-útoky (např. tadesco.org, otevrisvoumysl.cz). Podobně i na Slovensku (např. web Zem a vek - zemavek.sk).

Mnoho ruských webů je nyní vystaveno útokům kyber-zločinců. Kybernetické útoky znemožňují otevřít u některých českých poskytovatelů internetu i oficiální prezidentské stránky V. Putina - Kremlin.ru

Nejefektivnější formou cenzury je autocenzura, kdy se lidé obávají cokoliv říci vůči režimu. Bývalý komunistický vyšetřovatel a vojenský prokurátor, nyní náš nejvyšší státní zástupce, Igor Stříž, dnes varoval, že "Pokud by někdo veřejně (včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí) vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu (akceptoval je či podporoval) nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti za trestný čin schvalování trestného činu podle § 365 trestního zákoníku, případně za trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia podle § 405 trestního zákoníku."
https://verejnazaloba.cz/nsz/informace-k-moznym-trestnepravnim-limitum-svobody-projevu-ve-vztahu-k-situaci-na-ukrajine/

Podporovat lze pouze útoky konané ve jménu demokracie (rozuměj oslabující Ruskou federaci a posilující moc USA). Vyjadřovat souhlas s bombardování Jugoslávie letouny NATO v roce 1999 bylo naopak společensky velice žádoucí. Bomby padaly i na hlavní město Bělehrad, mosty, továrny, elektrárny, sídla politických stran, nemocnice, vzdělávací instituce, velvyslanectví, civilní vlaky či kolony uprchlíků. Bombardování trvalo 79 dní a NATO používalo grafitové a kazetové bomby i střely z obohaceného uranu.  Poté navrhoval prezident Václav Havel vyznamenat vrchního velitele vojsk NATO generála Clarka (řídil vojenské operace proti Jugoslávii) nejvyšším státním vyznamenáním - Řádem Bílého lva. Bombardování totiž bylo povahy humanitární, jak Václav Havel, mezinárodní etalon pravdy a lásky, prozradil v jednom z rozhovorů. Útoky ukrajinské pučistické armády na civilní cíle na Donbase, při kterých zahynulo za osm let několik tisíc civilistů včetně dětí (13 000 obětí v období 2014 až 2020), je zřejmě rovněž povahy havlovsky humanitární. Stejně tak jistě nebudou stíhány ani osoby schvalující invazi vojsk USA do Iráku v roce 2003 pod dnes prokazatelně vědomě falešnou záminkou o existenci zbraní hromadného ničení na území tohoto státu.

27. 2. 2022
Některé alternativní weby jsou zřejmě napadeny a převzaty cizími správci. Začínají zde vycházet články podporující současný režim a komentáře jsou zakázány (např. tadesco.org - zde byly nejprve umístěny rusofobní články a později smazány všechny stránky z letošního roku). Zpravodajský server https://cz.sputniknews.com/ je nedostupný. 

Hackeři z Anonymous vyhlásili kybernetickou válku Rusku a podporu neonacismu na Ukrajině. Vyřadili z provozu ruskou státní televizi RT. V rámci EU je rozhodnuto zablokovat zpravodajské servery Russia Today (RT.com) a Sputnik včetně jejich dceřiných společností. Lze očekávat postupné blokování další zpravodajských webů na úrovni poskytovatelů internetového připojení. Uživatelé by si tedy měli pořídit VPN připojení, či speciální prohlížeče, aby mohli blokace obejít.

Aeronet má novou adresu - https://aeronet.news/

28. 2. 2022
Některé alternativní weby jsou již blokovány provozovateli internetového připojení (O2, T-mobil a další). Někdy mohou probíhat i analýzy a filtrování internetového provozu obyvatelstva.

Pak lze použít VPN připojení do internetu, které šifruje vaši komunikaci. Nainstalujte si např. prohlížeč Opera. V něm aktivujte VPN připojení (Nastavení - Rozšířené - Soukromí & bezpečnost - Povolit VPN).

Takto můžete otevřít např. web Nová Republika www.novarepublika.cz
Rovněž Sputnik https://cz.sputniknews.com je nyní přístupný přes VPN.

Další možností je přihlásit se ke službě Telegram, kde mnoho zpravodajských serverů provozuje vysílací kanál. Např. https://t.me/s/sputnikcesko

4. 3. 2022

Řada alternativních webů zprovoznula ochranu před DDoS útoky.

Telegramové kanály zpravodajské agentury Sputnik a RT jsou v EU blokovány.

Meta (Facebook) pozastavila možnost získávat on-line informace vydávané mediální skupinou Rossiya Segodnya (Sputnik, RT...). Podobnou cenzuru ve formě omezeného přístupu zavedl i Google News a Google Discover. V Evropě jsou blokovány rovněž kanály YouTube, Instagram a TikTok pro Sputnik a RT.

Kanál Sputnik CZ na Telegramu: https://t.me/s/sputnikcesko 

Videa redakce Sputnik CZ lze sledovat na Odysee.com Svobodného vysílače CS https://odysee.com/@SputnikČeskáRepublika:2

Facebook již několik dní blokuje přístup ke zprávám Zvezda, tiskové agentury RIA Novosti, tiskové agentury Sputnik, Russia Today (RT), informačním stránkám Lenta.ru a Gazeta.ru. V Rusku jako odpověď byl zablokován přístup k Facebooku. Omezen byl i přístup na Twitter.

6. 3. 2022

Slovenský Slobodný vysielač po útocích hackerů opět funguje: https://slobodnyvysielac.sk
Také český Svobodný vysílač je funkční: https://www.svobodny-vysilac.cz/ 

Některé západní vlády nařídily Starlinku společnosti SpaceX (systém  družicového připojení k internetu), aby zablokoval vysílání ruských médií. Zakladatel společnosti Elon Musk to odmítl: "Uděláme to pouze před hlavní zbraně“.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) tento týden rozeslalo žalobcům devítistránkový návod, jak postupovat v případech lidí veřejně schvalujících ruskou invazi na Ukrajinu.
Za schvalování útoku euroatlantických armád např. na Libyi, Irák, Jugoslávii, Afghánistán, Sýrii nebo útoky ukrajinské armády a neonacistických pluků na rusky mluvící obyvatelsko Donbasu, zřejmě nikdo trestán nebude.

9. 3. 2022

Protiruská hysterie s kořeny neonacismu dosahuje nevídaných rozměrů. Policie v ČR chce údajně kriminalizovat dokonce používání písmene “Z”.
Stát dává ruce pryč od zákazů několika webů a tvrdí, že je to věc soukromých provozovatelů internetových služeb. Opět probíhá hanobení památek a rušení soch k poctě osvoboditelů a slovanství.

Lidé jsou varováni, aby se nevyjadřovali negativně ke stabilitě českého bankovního sektoru, v souvislosti s krachem Sberbank CZ. Může to být vyhodnoceno jako šíření poplašné zprávy, tedy jako trestný čin. Česká národní banka v pondělí 28. února oznámila, že zahájila kroky k odebrání bankovní licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko.

Cenzurováni a zakazováni začínají být i umělci, kteří neprojeví dostatečnou podporu protiruské ideologii. Písničkáři Jarkovi Nohavicovi již bylo různými institucemi zrušeno několik koncertů, přestože zájem posluchačů o jeho vystoupení je rekordní.

11. 3. 2022

Opět funguje protiproud! Nově na adrese www.protiproud.info

12. 3 2022

V Evropském parlamentu odhlasována výzva Evropské komisi, aby se více zaměřila na boj s takzvanými dezinformacemi, zejména ze strany Ruska a Číny. V europarlamentu mají vzniknout další orgány monitorující protizápadní názory a koordinující cenzuru.

YouTube oznámil okamžité zablokování ruských státních mediálních kanálů po celém světě. jde zejména o kanály mediální skupiny Rossiya Segodnya - RIA Novosti, rádio i weby Sputnik.

Platformy Meta údajně umožní uživatelům Facebooku a Instagramu v některých zemích vyzývat k násilí proti Rusům, čímž zastavují hlásanou politiku zákazu nenávistných projevů.

Vznikají alternativní nezávislé sociální platformy, např. TV Šalingrad -  https://tvsalingrad.cz či Notesoo - https://notesoo.cz

Bylo založeno sdružení lidí CHARTA 2022. Cílem je upozorňovat na nedodržování lidských práv, bezdůvodnou perzekuci a dehonestaci ze strany státní moci nebo veřejnoprávních médií. https://charta2022.cz/

21. 3. 2022

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) zablokoval 14.3. weby (zatím s platností do 30.6.2022):

Hlavné správy www.hlavnespravy.sk

Armádny magazín www.armadnymagazin.sk

Hlavný denník www.hlavnydennik.sk

Infovojna www.infovojna.bz (kanál na Telegramu zatím funguje)

Již i Národní divadlo začalo cenzurovat. Umělecký ředitel Opery ND (norský manažer Per Boye Hansen) rozhodnul, že v sezoně 2022/23 nebudou uvádět připravovanou inscenaci opery Petra Iljiče Čajkovského Střevíčky. Paradoxem je, že Čajkovskij napsal operu podle povídky N. Gogola, rodáka z Ukrajiny. Sám Čajkovskij měl ukrajinské kořeny.

Česká televize údajně stáhla z vysílání film Stíny horkého léta režiséra Františka Vláčila. Film vypráví o obsazení beskydského statku skupinou banderovců, ukrajinských nacionalistů.

26. 3. 2022

Cenzura ruské kultury pokračuje. Proslulému ruskému dirigentu Valeriji Gergijevovi vypověděli angažmá v Mnichovské filharmonii, nasmlouvané koncerty zrušily Carnegie Hall i festival Dvořákova Praha. Zákaz na západních jevištích dostala i fenomenální pěvkyně Anna Netrebko.

Embargo platí pro dílo Petra Iljiče Čajkovského. Waleský Cardiff Philharmonic Orchestra vyškrtl Čajkovského ze svého programu. Prý v Čajkovského skladbě, kterou mělo hudební těleso v Cardiffu na repertoáru, zní i vojenské motivy. Univerzita v Milánu zrušila kurzy o Dostojevském.

V publicistickém pořadu Hlavní zprávy – rozhovory, komentáře pátečního Radiožurnálu vystoupil vojenský analytik Martin Koller. „Ukrajinská armáda se chová jako Islámský stát v Sýrii. Schovává se za civilisty, jiní vojáci utíkají,“ řekl v rozhovoru. Na sociálních sítích se Radiožurnál za zařazení Kollerova výstupu do poledního publicistického bloku omluvil. „Jeho účast ve vysílání považujeme za důsledek naší nedostatečné přípravy,“ uvedl na Twitteru.

Vláda Petra Fialy na jednání 23. března 2022 jmenovala nového vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací. Nejvyšším cenzorem se stal Michal Klíma. Má zabránit údajné vlně dezinformací v ČR, šířených především z Ruska, které oslabují demokratické instituce a mezinárodní směřování ČR.[4]

8. 4. 2022

Stále platí, že pro přístup např. na RT.com je možné použít VPN (např. v rámci prohlížeče Opera). Českou verzi Sputnik https://cz.sputniknews.com nebo První zprávy www.prvnizpravy.cz lze navštívit, pokud v Opeře nastavíte virtuální umístění např. Amerika nebo Asie. Přes Evropu ke přístup zakázán, Evropa cenzuruje.

Lze použít i  ProtonVPN. Je třeba nainstalovat klienta ProtonVPN a po jeho spuštění nastavit zemi mimo EU (např. Japonsko, Countries = Japan). Doporučujeme v kombinaci s ProtonVPN používat prohlížeč Chrome.

Západní sociální sítě a média pokračují v uplatňování diskriminačních opatření proti alternativním zdrojům informací. Twitter zablokoval účet RT, protože zde byl publikován tweet - rozhovor s ukrajinským vojákem neodpovídá západní propagandě.

23. 4. 2022

Vybrané weby budou dále blokovány. Rozhodlo o tom sdružení CZ.NIC, které spravuje českou internetovou doménu. Původní lhůta pro jejich blokování měla vypršet před několika dny. Weby používající českou doménu zůstanou vypnuté nejméně další měsíc.

9. 5. 2022

Pro přístup na zakázané stránky je nyní nutné nastavit VPN přes jinou zemi, než je USA (a samozřejmě Evropa). Stále funguje připojení přes Japonsko.

13. 5. 2022

Sdružení CZ.NIC oznamuje, že poté, co uplynou tři měsíce od zablokování uvedených dezinformačních webů (Aeronet.cz, Protiproud.cz ,Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz) ponechá dotčené domény vyřazené ze zóny pouze na základě příkazu soudu, Policie ČR nebo jiného kompetentního orgánu státu.

19. 5. 2022

5 členů výboru Sněmovny reprezentantů USA pro zpravodajské služby v čele s předsedou výboru Adamem B. Schiffem napsalo otevřený dopis šéfovi Facebooku Marku Zuckerbergovi, aby zakročil na Slovensku proti slovenským občanům, kteří na jeho sociální síti uvádějí škodlivé informace a straní Rusku. Představuje to prý obrovskou hrozbu pro bezpečnost USA a spojenců.  Vyzývají Zuckerberga, aby na Slovensku posílil počty cenzorů, tedy podle jejich slov “fact checkerů” na ověřování a mazání ruských dezinformací a příspěvků, které vyjadřují sympatie Rusku, ruským představitelům, Ruské armádě atd. A rovněž má zahájit vyšetřování, kdo tyto informace na Facebooku publikuje, aby mohli Američané zakročit.

 


Citujme z Listiny základních práv a svobod:

Článek 17
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.


Modrožlutá propaganda

Jako na povel ve všech zemích ustala covidová propaganda a nastolena je propaganda ukrajinská. Barva zůstává - kombinace modré a žluté.

20. 4. 2022

Česká vláda vyhlásila projekt „Braňme Ukrajinu, braňme Česko“ a na svém webu Braňme Česko otevřeně vyzývá k udávání:


[1]

Web vyzývá k "nahlašování" spoluobčanů, pokud si bude ohlašovatel myslet, že někdo nemluví pravdu. Dle správce domén je branmecesko.cz registrovaná na Úřad vlády.[1]


[1]

Hned v první větě na úvodní stránce je ale dezinformace. Tvrdí se zde, že „Poprvé od roku 1939 jeden evropský stát napadl druhý,...“. Přitom na pozadí tohoto výroku je fotografie z roku 1968, kdy bylo Československo napadeno hned několika státy Varšavské smlouvy. Tvrzení rovněž zamlčuje napadení části bývalé Jugoslávie některými evropskými státy v rámci NATO v roce 1999.[2]
Vládní web takto popírá i napadení Norska, Dánska, Francie a zemí Beneluxu Německem a napadení Ruska Itálií.

 

Podle autora politicky korektního webu manipulátoři.cz  může být česká vlajka na profilu uživatele sociální sítě považována za symbol kolaborace.[3]

Nejen písmeno Z ale i naše česká vlajka tak může být v budoucnu považována služebníky bestie za provokaci vůči vládnoucímu režimu a její vystavení na veřejnosti trestné.

  

[3]

 

 

Pokud by náš web přestal být dostupný na české doméně http://myty.cz, zkuste nadnárodní doménu http://suspectus.com či http://proroctvi.com

 
[1] Braňme Ukrajinu, Braňme Česko [online]. Úřad vlády České republiky, 2022 [cit. 2022-04-23]. Dostupné z: https://branmecesko.cz/
[2] Přemluv tetu, že Putin lže. Hlas na policii. Fiala rozjel akci, oči přecházejí. Parlamentní listy [online]. 2022 [cit. 2022-04-23]. Dostupné z: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Premluv-tetu-ze-Putin-lze-Hlas-na-policii-Fiala-rozjel-akci-oci-prechazeji-699626
[3] CEMPER, Jan. Českou vlaječkou na profilovce někteří maskují kolaboraci s Ruskem. Manipulátoři.cz [online]. 2022 [cit. 2022-04-23]. Dostupné z: https://manipulatori.cz/ceska-vlajka-na-profilovce-se-stala-symbolem-kolaborace/
[4] Novým vládním zmocněncem pro oblast médií a dezinformací se stal Michal Klíma. Vláda České republiky [online]. 2022 [cit. 2022-03-26]. Dostupné z: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/novym-vladnim-zmocnencem-pro-oblast-medii-a-dezinformaci-se-stal-michal-klima-195260/

Vydáno: 25. 02. 2022