Slunce před zimou

Autor: JaMi <(at)>, Téma: Duše zahrady, Vydáno dne: 13. 09. 2020

Duše zahrady (18.)

    

Duše zahrady (18.)        

Slunce před zimou

 

 

Kam nechodí slunce, chodí lékař.

lidové přísloví
 

 

Blíží se podzimní rovnodennost, slunečné dny však trvají a i na naší zahradě si užíváme krásný konec léta. Právě nyní je důležitá doba pro vše živé, co bude potřebovat přečkat zimu. Slunce má dosud sílu a tu je zapotřebí uchovat i pro dlouhé a chladné zimní období.

Například pro život v rybnících, jezírkách a tůních je právě nyní životně důležité, aby byla vodní hladina vystavena slunečním paprskům co nejvíce. Voda sycená sluníčkem nabývá určitých vlastností, pomáhajících pak v zimním čase přežít vodnímu tvorstvu. Voda má paměť, a pokud získá silný otisk Slunce, může jej předávat po dlouhé zimní měsíce. A nejen vodě ale mnohým živým tvorům je právě nyní ku prospěchu, vyhřát se v náručí Slunce, aby lépe přečkali nadcházející dobu.

Jezírko v naší zahradě je po většinu léta pokryto listy leknínu. Svědčí to vodě, která se nekazí ani v největších vedrech. A ryby si libují ve stínu, uchráněny cizích pohledů. Nyní však, ke konci léta, je důležité většinu listů z vodní hladiny odstranit. Naše ryby potřebují co nejvíce sluneční energie k přípravě na zimní pobyt v temné hloubce jezírka. Bez dostatku slunečního záření by jim zeslábly kosti a nemusely by zimu přečkat.

A co nyní svědčí rybám, svědčí i člověku. Koupejme se ve vlnách slunečních paprsků, dokud to jde! Dny se krátí, zima se blíží. 

 

Bůh - den a noc, zima a léto, zápas a mír, sytost a hlad.

Hérakleitos, starořecký filozof
 

 


    


Vytvořeno: 13. 9. 2020