Podzim a květy růží

Autor: JaMi <(at)>, Téma: Duše zahrady, Vydáno dne: 21. 10. 2018, Aktualizováno dne: 23. 10. 2018

Duše zahrady (12.)

    

Duše zahrady (12.)        

Podzim a květy růží

 

 

Nic neběží rychleji než léta.

Publius Ovidius Naso, římský básník (43 - 17 př. n. l.)

 

 

Konec léta

V létě roku 2018 jsme prožili spoustu krásných dní na naší zahradě. A kde mohlo být lépe v horkých až tropických dnech, než v zahradním bazénu? Ale i to nejkrásnější léto musí jednou skončit. Se dny podzimní rovnodennosti nastal i opravdový zahradní podzim. Vodní hladina se začala pokrývat spadaným listím a průzračně chladnou vodu ze studené noci již nedokázalo denní slunce pořádně proteplit. Tak ještě posledních několik temp mezi plovoucími listy a pak, marná sláva, blahodárnou vodičku vypustit a bazén uskladnit na zimu. Na jeho místě teď zůstala prostorná terasa pro stůl, židličky a podzimní posezení třeba u horké kávy. Konec sezóny, čas podzimních barev, hejna vran a nostalgie.

 

 Záhradná kaviareň, Marika Gombitová
text písně Kamil Peteraj

Už letia vtáci preč
 hádaj kam
 sezóna prázdnych ciest
 park je sám
 tu stál ten slnečník
 ukrýval nás
 noc a sviece fliaš
 závan rieky
 biela loď nám prešla za chrbtom.

Posledný hosť si ty
 chýbam ja
 po láske príde čas
 snívania
 kaviarňou záhradnou
 sa túla prach
 vietor obrus vzal
 zábradlie smúti
 niekde v diaľke naspäť pláva loď.

Jeseň si ráta zisk
 prázdna dlaň
 cúva deň kúpalísk
 kŕdeľ vrán
 papiere lepkavé
 chytá už mráz
 márne prídeš sem
 nemôžeš nájsť
 kút ktorý nás skrýval pred svetom.

 

 

Zahrada nás ale příliš dlouho v nostlagii neponechá. Volá, volá: Je čas na růže!
Příprava na zimu začíná. Horké dny letní jsou vystřídány barevnými ale studenými dny podzimu. A i když začalo krásné babí léto, lze brzy očekávat i první nočně-ranní mrazíky. A to je nejvyšší čas postarat se o růže. Na to nás zahrádka upozornila ze všeho nejdříve.

 

Květy růží a podzimní nebezpečí

Před příchodem prvních podzimních mrazíků a jinovatek je nutné postarat se o růže. Ty se stále snaží zkrášlovat zahradu svými poupaty a květy. Na kvetení je již ale pozdě. Květy růží, zejména těch velkokvětých, jsou vstupní branou pro mráz. Pokud růže kvete a přijde byť slabší mrazík, může nastat zkáza pro celý keř. Skrze rozvitý květ mráz rychle projde skrze větévku do celého kmene a růži spálí. Takže před příchodem mrazíků je zapotřebí zbavovat růže všech pozdních květů a poupat. Týká se to zejména velkokvětých, šlechtěných růží - alespoň na ty ukazovala naše zahrádka.

Je nejvyšší čas dokončit poslední řez popínavých růží. Ponechat jen větve pnoucí se v určené šíři (u nás asi do půl metru) od zdi a vše nad to ostříhat, sestříhat, zkrátit. Platí pro keře popínavých růží, rostoucí s oporou volně do výšky. U keřů, které ohýbáme a přivazujeme například do obloukových tvarů není řez nutný.

Ještě na jedno nebezpečí upozorňuje zahrádka. Přes zimu by větve popínavých růží neměly ležet na podkladu, který silně promrzá. Zmrzne pak celá větévka a někdy i keř. Takže ustříhat i větvičky ležící například na šikmé stříšce!

A stříhat také odkvetlé květy, nedovolit tvorbu plodů, šípků! I na to nás upozorňuje zahrádka. Pokud necháme na ušlechtilém keři růže růst plod (šípek), může celá růže zplanět. Některé odrůdy růží na naší zahradě si s tím samy poradí a uschlé květy samy odpadávají před tím, než by se vyvinuly do šípku. Tam, kde ale zůstanou růst šípky aby se začaly plnit semínky, je musí zahradník bez milosti odstřihnout. I když přicházíme o jednu z ozdob zahrady. Útěchou jsou pro nás alespoň plané, šípkové růže. Jejich  rudé šípky mohou být okrasou zahrady po celý podzim i zimu.


Obr. Šípkový keř - rudé šípky jsou ozdobou zahrady po celý podzim i zimu.

 

Nu a pokud jsme připravili růže na první jesenné mrazíky, můžeme si opět dopřát trochu podzimní nostalgie. 

 

Marika Gombitová - Epilóg
text písně Kamil Peteraj

Za posledným stolom seď a pískaj si pieseň
 A neobzeraj sa späť ak nemáš rád jeseň

A potom sa teš že si múdre víno pil
 a velké šťastie že si mal že si mal

Veď už všetko vieš
 už si všetko pochopil
 aj moju lásku
 aj môj žiaľ.

 

 


    


Vytvořeno: 1. 10. 2018