Putujte s námi proti proudu k zapomenutým zdrojům,
seznamte se s poselstvím našich předků pro tuto dobu!
Úvahy zasahující do oblastí duchovního poznání, historie,
mytologie, náboženství, archeoastronomie i antropologie.
Nově: Proroctví, politika, současnost a budoucnost našeho světa.

Rubriky
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Poslední komentáře
 • Mýty a fakta o Sinai :
  "Mýty a fakta-Potvrzuje archeologie bibli? - kde vlastně šli Izrael ... " (Nezvěstná hora Sinaj)
 • Re: foustka?:
  "Máte pravdu, díky za upozornění! Hned opravím." (Václav Havel - český Faust)
 • foustka?:
  ""Představitelem ďábla - svůdce je zde pajdavý provokatér Fous ... " (Václav Havel - český Faust)
 • Re: LXX:
  "...chtělo." (Panna nebo mladá žena?)
 • radiokarbonová analýza:
  "Ta radiokarbonová analýza často blbne. Vychází z předpokladu, že ... " (Jericho)
 • Médo-peršané:
  "Zdarec, prorocké knihy prorockou řečí vyprávějí prorocká vidění ... " (Daniel III - Daniel 7)
 • Komentáře

  ke článku: Nephilim, Nefilové. Obři nebo synové andělů?
  ze dne 10.06.2006, autor článku: Pavel Mat.

  Komentář ze dne: 08.10.2012 09:45:47
  Autor: Ivo Hury (@)
  Titulek: Re:
  Nevím z jakého zázemí pocházíte vy. Já ze sfaradim židovské komunity, takže si dovolím říci, že vím o čem mluvím. Židovská bible neexistuje. Existuje pouze Tora. Bibli vyrobili křesťané a starý zákon museli přijmout, protože nevěděli co s Ježíšem, jakožto Židem a nechtěli dopadnout jako muslimové, kteří při brakování Judaismu záměrně opomněli zdroj a dopadlo to katastrofálně.

  Podobnou katastrofu zažily starožidovské zdroje už jen s příchodem moderních teologických fakult, které dodělaly za veškerým zmatkem a nepochopením tučnou tečku.

  K vašemu názoru na slovo נפל - je zcela jedno jestli uděláte NFL nebo NPL. O žádnou dohodu se nejedná. Kořen slova je stále stejný (stále tatáž písmena) a i význam. Souhlásky nikam nedoplňujeme podle diskuze. Patrně jste myslel samohlásky, ale ani o těch nediskutujeme. Nicméně zde se nejedná ani o ně. Vokalizace, nikudim, pouze lidem neznalým jazyka ukazuje výslovnost. Je to zcela nedůležitá pomůcka, o které není třeba vést ani diskuze, ani cokoliv jiného. Tora je navíc vokalizovaná, takže je bez problémů vše přečíst správně a slovo נפל se významově nikam neposouvá. Hebrejština není moderní jazyk jako čeština.

  Tady je Váš pasuk z Berešit:
  הַנְּ– 8;ִלִים הָיוּ בָאָרֶץ, בַּיָּמ& #1460;ים הָהֵם, וְגַם אַחֲרֵי- כֵן אֲשֶׁר יָבֹאוּ בְּנֵי הָאֱלֹה& #1460;ים אֶל-בְּנ וֹת הָאָדָם, וְיָלְד& #1493;ּ לָהֶם: הֵמָּה הַגִּבֹ& #1468;רִים אֲשֶׁר מֵעוֹלָ& #1501;, אַנְשֵׁ& #1497; הַשֵּׁם


  a z Bamidbar:
  וְשָׁ 01; רָאִינו& #1468;, אֶת-הַנְ ּפִילִי& #1501; בְּנֵי עֲנָק--מִ ;ן-הַנְּפ ;ִלִים; וַנְּהִ& #1497; בְעֵינֵ& #1497;נוּ כַּחֲגָ& #1489;ִים, וְכֵן הָיִינו& #1468; בְּעֵינ& #1461;יהֶם

  Nutno podotknout, že musíte přečíst i texty kolem, aby jste věděli o co se jedná. Slovo obři nebylo vůbec užito špatně. Jen je dnes v češtině jinak přijímáno, než bylo dříve, proto se v moderním překladu již nevyužívá - to opět není o problému hebrejštiny, ale moderní evropské společnosti, která se století od století transformuje a mění významy, morální hodnoty a sociální strukturu, jak na běžícím pásu.

  Aby jste ale pochopili o čem se ony verše zmiňují, chce to přečíst celé, v originále a se znalostí významů, jinak je to jako komentovat minutovou scénu z filmu, který jste neviděli.

  Raději ještě upozorňuji, že celá Tóra má význam jdoucí k obdarování jistých zákonů a ostatní texty nejsou příběhy k pobavení, ale analogicky navazují na tyto zákony. Dávají jim význam, ukazují co se děje bez nich či jak

  Reakce na komentář
  "Re: "

  Jméno (přezdívka): 
  E-mail: 
  Titulek: 

  Odpovězte, prosím, na následující kontrolní otázku, která nám pomůže rozlišit, zda jste člověk nebo počítačový robot. Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude váš komentář uložen. Tato kontrolní otázka se nezobrazuje registrovaným čtenářům.

  Tekutý chléb našeho národa.

    

  V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

  Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
  [b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

  Vytvořeno prostřednictvím phpRS. Copyright Pavel Matušinský     Email: pavel_m@email.cz

  Redakce neodpovídá za obsah článků ani komentářů, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků.