Putujte s námi proti proudu k zapomenutým zdrojům,
seznamte se s poselstvím našich předků pro tuto dobu!
Úvahy zasahující do oblastí duchovního poznání, historie,
mytologie, náboženství, archeoastronomie i antropologie.
Nově: Proroctví, politika, současnost a budoucnost našeho světa.

Rubriky
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Poslední komentáře
 • Mýty a fakta o Sinai :
  "Mýty a fakta-Potvrzuje archeologie bibli? - kde vlastně šli Izrael ... " (Nezvěstná hora Sinaj)
 • Re: foustka?:
  "Máte pravdu, díky za upozornění! Hned opravím." (Václav Havel - český Faust)
 • foustka?:
  ""Představitelem ďábla - svůdce je zde pajdavý provokatér Fous ... " (Václav Havel - český Faust)
 • Re: LXX:
  "...chtělo." (Panna nebo mladá žena?)
 • radiokarbonová analýza:
  "Ta radiokarbonová analýza často blbne. Vychází z předpokladu, že ... " (Jericho)
 • Médo-peršané:
  "Zdarec, prorocké knihy prorockou řečí vyprávějí prorocká vidění ... " (Daniel III - Daniel 7)
 • Komentáře

  ke článku: Desatero
  ze dne 18.03.2005, autor článku: Pavel Mat.

  Komentář ze dne: 19.07.2013 13:19:54
  Autor: Petr Ježek (pjezek164@gmail.com)
  Titulek: Zcela logický dekalog
  Někdo nevidí snítku myrty, ani když jej pohladí po tváři. Křesťanský dekalog zcela logicky a adekvátně universáliu Boha nezmiňuje to, co hebrejský dekalog zdůrazňuje a v praxi uplatňuje: Mravní kodex není pouze pro jednověrce, ale pro všechno živé myslící. Tóra naopak definuje vyvolené a pojmenovává je Izraelity. Totéž je patrné u principu nepodání křivého svědectví. Tóra je omezuje pouze na Izraelity mezi sebou, nijak ale nehovoří o platnosti tohoto principu i mimo náboženskou komunitu. Křesťanský dekalog je i zde konzistentně univerzální. Ptát se na původ textu a na "autorizovanou" interpretaci znamená, že si autor neuvědomuje, že text dekalogu je určen pro prostý lid, nikoli pro racionální filozofy. Dekalog říká prostým lidem: Respektujte autoritu toho, kdo vám dekalog přinesl tím, že budete respektovat všech deset principů bezebytku. Filozofům včetně katechetů pak říká, že u každého principu je jinde hranice mezi Bohem a Ďáblem, který svádí k nerespektování dekalogu a tím i Boha. Pojem bližní je v křesťanském dekalogu univerzální a vztahuje se na každého člověka. Nový Zákon si nicméně vytváří neřešitelný problém - co záleží lidem na pochybné vzdálené perspektivě Pekla či Očistce, kdy si lze užívat života? Pro modermí praxi má význam pouze křesťanský dekalog díky své univerzalitě, může se dokonce stát základem národních konstitucí a pilířem mravů i právního systému. Jen je nezbytné v právu konkretizovat, kdy se má méně významný poklesek tolerovat a kdy naopak zásadní poklesek bez milosti sankcionizovat. Moje země a její občané prahnou po jistotách v turbulenci individualizovaných chutí a vůní (trhu) a způsobů uspokojování jimi dychtících individuí. Dekalogu nemůže odporovat soulož nesezdaných párů, předjímá-li pár budoucí svazek, třebaže nikoli v tomto složení. Naopak každá krádež a každé zabití je nesmazatelným zápisem do Knihy Hříchů stejně jako křivé svědectví (lež, pomluva, úklad...). Bůh je ale na vše sám, proto je nezbytné, aby měl dekalog bezvýhradně ctící pomocníky zapisující hříchy jednotlivých lidí do Knihy. Reiterprerací je, že vláda a vládní úředníci jsou povinni zachovávat dobré mravy a tvořit zákony pouze na dobrých mravech postavené a jim sloužící. Pokud neslouží Ďáblu (ukájení svých slabostí a chtivostí), vzniklé zákony by podpořily i jejich trvalou mravnost. A propos, někomu je autorita Boha k smíchu, jinému je celoživotní jistotou a oporou při vědomí, že tak jako Bůh ani lidský jedinec není na vše sám. Proto pro inteligenty netřeba tupě recitovat první prioncipy dekalogu mající zajistit identifikaci autority. Inteligent by měl jednoznačně pochopit a pochopené respektovat, je-li duševně na výši a zdráv.

  Reakce na komentář
  "Zcela logický dekalog"

  Jméno (přezdívka): 
  E-mail: 
  Titulek: 

  Odpovězte, prosím, na následující kontrolní otázku, která nám pomůže rozlišit, zda jste člověk nebo počítačový robot. Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude váš komentář uložen. Tato kontrolní otázka se nezobrazuje registrovaným čtenářům.

  Posvátná česká hora.

    

  V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

  Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
  [b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

  Vytvořeno prostřednictvím phpRS. Copyright Pavel Matušinský     Email: pavel_m@email.cz

  Redakce neodpovídá za obsah článků ani komentářů, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků.