Putujte s námi proti proudu k zapomenutým zdrojům,
seznamte se s poselstvím našich předků pro tuto dobu!
Úvahy zasahující do oblastí duchovního poznání, historie,
mytologie, náboženství, archeoastronomie i antropologie.
Nově: Proroctví, politika, současnost a budoucnost našeho světa.

Rubriky
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Poslední komentáře
 • Mýty a fakta o Sinai :
  "Mýty a fakta-Potvrzuje archeologie bibli? - kde vlastně šli Izrael ... " (Nezvěstná hora Sinaj)
 • Re: foustka?:
  "Máte pravdu, díky za upozornění! Hned opravím." (Václav Havel - český Faust)
 • foustka?:
  ""Představitelem ďábla - svůdce je zde pajdavý provokatér Fous ... " (Václav Havel - český Faust)
 • Re: LXX:
  "...chtělo." (Panna nebo mladá žena?)
 • radiokarbonová analýza:
  "Ta radiokarbonová analýza často blbne. Vychází z předpokladu, že ... " (Jericho)
 • Médo-peršané:
  "Zdarec, prorocké knihy prorockou řečí vyprávějí prorocká vidění ... " (Daniel III - Daniel 7)
 • Komentáře

  ke článku: YHWH III - Válečník YHWH
  ze dne 10.05.2006, autor článku: Pavel Mat.

  Komentář ze dne: 23.05.2009 10:11:01     Reagovat
  Autor: [miriam] - mario (margin1@azet.sk)
  Titulek: vedel by som vam mozno pomoct
  Dobry den.Uz niekolko mesiacou si prezeram stranky na temata biblia a astro /vesmir ,veda a sucasne aj dianie vo svete.Nikdy som sa stymi vecami nezaoberal a zrazu od decembra viem vela a rad pomozem .Vsetko co sledujem na nete sa zhoduje s tym co som dostal darom .jeden decembrovy vecer.Ak mate ten nazor ze biblia je trosku ina kniha a na ine uceli napisana,mate milion %pravdu.Nemozem rozpisat podromnosti takouto formou ,z dovodu ze neni to takto bezpecne.Snad vam nacrtnem mansie info.do tejto oblasti a mozno co to vam pomozu o krocik dalej.Takze biblia opisuje samozrejme udalosti minulosti,sucastnosti ale i buducnosti.Take sos alebo sanca a test i mudrost zahrnute do jedneho.Je zname ze bibliu nie kazdy vie precitat tak aby nemusel lustit kody a pod.sifri.Mozno len predurceny z dovodu aby otvorili ludom oci a malomocny aby zacali velmy rychlo chodit a zachranovat situaciu,kym sa da.Ludia su taky zaslepeny svojou vierou.ze ani nevedia comu vlasne veria.Ak v boha,v tom pripade porusuju jeho skoro vsetky priania a zakony zitia,a prave hodnoty.

  Komentář ze dne: 14.07.2009 18:34:01     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - JohnyAsbest (pudl@volny.cz)
  Titulek:
  Pane Mate, proč používáte ten ekumenický překlad Bible, je to stejné, jako když čtete Poučení z krizového vývoje ve straně a ve společnosti. tímto jen podporujete státně-církevní nalajnované polopravdy, pololži........

  Komentář ze dne: 28.01.2014 16:40:47     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Pavel M (@)
  Titulek: Re:
  Tam, kde je to důležité, používám více různých překladů. nezle asi říci, že jeden jediný je ten nejlepší. Ekumenický překlad je u nás myslím stále nejrozšířenější.

  Komentář ze dne: 27.01.2014 12:15:17     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Avanax (@)
  Titulek: YHWH?
  Proč prosimtě nezačneš seznámením se základními věcmi? YHWH? Ty jsi anglán, že neumíš vyslovit písmeno J? Co to dvojité W? To hebrejština vůbec neobsahuje. Jako psát o něčem, do čeho vůbec nevidím, je tristní!

  Komentář ze dne: 28.01.2014 16:53:53     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Pavel Mat. (@)
  Titulek: Re: YHWH?
  Přepis z hebrejštiny do latinky je věcí dohody a existuje více možností. Pro znak Yod někdo používá W a někdo třeba J. Můžeme psát YHWH, YHVH, JHVH nebo třeba JHWH. Hlavně že všichni víme, co to znamená :-)

  Komentář ze dne: 29.03.2014 08:26:03     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Erik (michelangelo2@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: YHWH?
  Když ukřižovali Ježíše , tak na tabulku nad něho napsali : Ježíš Nazaretský , král židovský ! Napsali to v několika jazycích pod sebe a v prvopočátečních písmenech každé té věty , vzniklo tak pod sebe psané ono YHWH , čím tak bylo lidem zjeveno , koho to vlastně ukřižovali a proto to také tolik židovské představitele u kříže popudilo. Když se ve Starém Zákonu Bůh představuje Mojžíšovi , říká : JSEM , KTERÝŽ JSEM - JSEM posílá mně k vám - tedy ten , který je bez počátku a bez konce , čili VĚČNÝ . Proto také Ježíš na mnoha místech říká : Já Jsem , já jsem to a dříve než se Abraham narodil , já jsem .
  Nebo také : Tolikrát jsem vás chtěl shromáždit pod svá křídla...ale nechtěli jste. (Pláč nad Jeruzalémem). Tedy onen Starozákonní Bůh je Ježíš sám a pak slova u Jana : Boha nikdy nikdo neviděl , jednorozený Syn , který je v náruči Otcově nám o něm pověděl...a...u Mojžíše - I vystoupili starší na Horu a uzřeli Boha Izraele...následuje jeho popis...i jedli a pili před ním a Bůh se na ně neobořil. Pak tato slova dávají smysl , kým skutečně je Ježíš a koho to vlastně izraelci viděli. To je k tomu YHWH.

  Komentář ze dne: 02.04.2014 09:03:34     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Pavel M (@)
  Titulek: Re: Re: Re: YHWH?
  V Janovi (19:19-20) se píše:
  "Pilát dal napsat nápis a připevnit jej na kříž. Stálo tam: Ježíš Nazaretský, král židovský. Ten nápis četlo mnoho Židů, neboť místo, kde byl ukřižován, bylo blízko města; byl napsán hebrejsky, latinsky a řecky."

  Latinsky tedy mělo být psáno "Iesvs Nazarenvs Rex Iudaeorvm" – akronym je INRI. Řecky bylo asi psáno "Iésous o Nazóraios o Basileus tón Ioudaión" – akronym INBI. S pojmem YHWH to však nemá nic společného – tetragram YHWH byl používán pro označení nejvyššího boha Izraelitů již v 8.stol. př.n.l. (viz. články YHWH - nejstarší nápisy či Výslovnost Božího jména)

  Vytvořeno prostřednictvím phpRS. Copyright Pavel Matušinský     Email: pavel_m@email.cz

  Redakce neodpovídá za obsah článků ani komentářů, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků.